وزیر نفت با بیان اینکه با تلاش های دولت یازدهم ایران از واردکننده به صادرکننده گازوئیل تبدیل شد، گفت: تا دو سال آینده حدود ٨٠ میلیارد دلار در قالب قراردادهای جدید نفتی امضا می شود که 50 میلیارد دلار از آن برای کار در بخش داخلی است.

به گزارش سحر- پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی-« بیژن زنگنه» روز شنبه در مراسم گشایش بیست ودومین نمایشگاه بین المللی نفت،گاز، پالایش و پتروشیمی که با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، مدیران و دست اندرکاران صنعت نفت برگزار شد، گفت: برخی تصور می کنند وقتی صحبت از قراردادهای جدید می شود به معنای تکیه بر خارجی ها است، اما این گونه نیست و بخش اصلی کار در قراردادهای جدید به سازندگان و پیمانکاران ایرانی داده می شود.

وزیر نفت با بیان اینکه تا صنعت نفت حرکت نکند ، سایر بخش ها قادر به کار نیستند، گفت:بر اساس برنامه ششم توسعه باید 40 میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه گذاری شود.

وی بابیان اینکه در روزهای ابتدای فعالیت دولت یازدهم که به وزارت نفت آمدم پول نبود، قیمت نفت سقوط کرده بود و تحریم ها هنوز وجود داشت افزود: در سه سال و نیم گذشته توانستیم ظرفیت تولید گاز را از میدان مشترک پارس جنوبی دو برابر کنیم و از 285 به 575 میلیون مترمکعب در روز افزایش دهیم.

**وضعیتی که صنعت نفت راتحویل گرفتم نابسامانی حاکم بود
وزیر نفت با یادآوری این که وقتی در میانه سال 1392 وارد وزارت نفت شدم، نه فرد ناآشنایی به نفت بودم و نه در کار در سطح وزارت فرد کم سابقه ای بودم، افزود: اما آنچه در نفت دیدم مرا شگفت زده کرد، وضع آن روز برایم قابل تصور نبود.
وی ادامه داد: به‌هرحال در آن موقع جریان نابسامانی در صنعت نفت وجود داشت و ما وقت طولانی را صرف کردیم تا روابط را تا حدودی که امکانپذیر است، تنظیم کنیم.
زنگنه با اشاره به این که در مقطع سال های 1389 تا 1391 بیشترین گشایش‌های مالی برای صنعت نفت ایجاد شده بود، اظهار کرد: بعید می دانم در هیچ دورانی از صنعت نفت، این میزان منابع مالی وارد صنعت نفت شده باشد و به نحوی ناکارآمد هم هزینه شده باشد.
وی تصریح کرد: وقتی ما وارد وزارت نفت شدیم چندان منابع مالی وجود نداشت، از عمر تحریم‌ها کمتر از یکسال گذشته بود و سقوط قیمت نفت هم بر مشکلات ما اضافه کرده بود، اما چاره ای جز ادامه کار وجود نداشت و با سرسختی و پیگیری و به اصطلاح قطره چکانی منابع بسیار محدود و همت همه همکاران و مجموعه پیمانکاران و سازندگان توانستیم به لطف خداوند متعال به موفقیت‌های بزرگی دست یابیم.

**ورود ١١ فاز پارس جنوبی به تولید در دولت یازدهم
وزیر نفت با بیان اینکه در سه سال و نیم گذشته، ١١ فاز جدید پارس جنوبی به بهره برداری رسید، تصریح کرد: خود من هم انتظار وارد مدار تولید شدن این میزان فاز پارس جنوبی را نداشتم و این لطف خداوند بود.
زنگنه با اشاره به اینکه ظرفیت تولید گاز در میدان پارس جنوبی در این دوره زمانی ٢ برابر شده است، گفت: در پایان سال 1391 ظرفیت تولید گاز روزانه 285 میلیون مترمکعب بود که این میزان در پایان سال 1395 به 575 میلیون مترمکعب در روز رسید.
زنگنه افزود: با توجه به ظرفیتی که برای تولید گاز در پارس جنوبی اضافه شد، سهم سوخت مایع در سبد مصرفی نیروگاه‌ها به شدت کاهش یافت و از 43 درصد در سال 1392 به کمی بیش از ١٠ درصد در سال 1395 رسید.
وزیر نفت به گاز تحویلی به نیروگاه‌ها اشاره کرد و گفت: میزان گاز تحویلی به نیروگاه‌ها از 36 میلیارد مترمکعب در سال 1392 به بیش از 62 میلیارد مترمکعب در سال 1395 افزایش یافت.
وی با بیان اینکه ایران از واردکننده نفت گاز در سال 1392 به صادرکننده مهم این فرآورده نفتی در سال 1395 تبدیل شده است، افزود: در سال 1395 توانستیم 50 میلیون لیتر نفت کوره صادر کنیم.

**گازرسانی روزانه به ١٠ روستا
زنگنه به گازرسانی به روستاها و شهرهای کوچک نیز اشاره کرد و گفت: سرعت گازرسانی در طول سه سال و نیم گذشته رشدقابل توجهی داشت ، همچنین گازرسانی به شهر زاهدان با هزینه بالغ بر هفت هزار و 500 میلیارد ریال (750 میلیارد تومان) به انجام رسید؛ گرچه این روزها برخی می گویند اتفاقی نیفتاده و گازی به زاهدان نرسیده است.
به گفته وزیرنفت، گازرسانی به شهر ابتدا باید صورت گیرد و بعد منطقه به منطقه شبکه ها گازدار شوند و سپس علمک نصب شود و گاز به خانه ها برسد.
وی افزود: میزان گازرسانی به روستاها از 14 هزار روستا در سال 1392 به بیش از ٢٣ هزار روستا رسیده است، یعنی نزدیک ٩ هزار روستا؛ که تقریبا شامل روزانه ١٠ روستا می شود.
به گفته زنگنه ، این میزان گازرسانی بدون اتکا به منابع بودجه عمومی و فقط با تامین مالی از طریق بند «ق» بودجه سال 1393 و ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید بوده است که بسیار کار بزرگی بود که دولت آن را ارائه و مجلس آن را تکمیل و گسترش داد که جای قدردانی دارد.

**دعوت به حضور فعال در انتخابات
وزیر نفت همگان را به مشارکت فعال در انتخابات پیش رو به اقتضای یک وظیفه ملی دعوت کرد و گفت: هر رای در این انتخابات تاثیرگذار و آینده شما و فرزندانتان در گرو حضور و مشارکت فعال در این انتخابات است.
زنگنه افزود: شما هستید که تصمیم می گیرید ایران آینده، چگونه و با چه سیاست و راهبردی اداره شود.
وی گفت: بسیار مهمتر از افراد، مسیری است که شما انتخاب کنید، این که ایران در چه مسیری و به چه سمت و سویی حرکت کند، آینده ما، شما و به‌ویژه فرزندانمان در گرو تصمیم ما در ٢٩ اردیبهشت ماه است.

**سهم مان را از بازار نفت پس گرفتیم
زنگنه دیگر دستاورد موفق وزارت نفت را که در سایه گشایش‌های برجام ایجاد شد، بازگشت ایران به بازار جهانی نفت عنوان کرد و افزود: تولید و صادرات نفت ایران پس از اجرای برجام، بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش یافت و ما توانستیم سهمی را که از دست رفته بود و خطر آن می رفت که این سهم برنگردد، پس بگیریم.

**افزایش تولید پتروشیمی
وی به افزایش تولید محصولات پتروشیمی در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: حجم تولید محصولات پتروشیمی دراین دولت تاکنون بیش از پنج میلیون تن افزایش یافته است و با طرح‌هایی که تا پایان این دولت افتتاح می شود این رقم به 9 میلیون تن می رسد و امیدواریم در تابستان امسال، واحد متانول مرجان را با ظرفیت یک میلیون و 600 هزارتن به بهره برداری برسانیم و بدین ترتیب نزدیک به 10 میلیون و 500 هزار تن به ظرفیت نهایی تولید پتروشیمی کشور در دوره چهار ساله افزوده می شود.

**به زودی یکی از قراردادهای ساخت داخل امضا می‌شود
وزیر نفت آغاز تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس را از دیگر موفقیت‌های دولت دانست که با مشکلات فراوانی روبه‌رو بود اما با سرسختی وزارت نفت به نتیجه رسید.
زنگنه، ساخت داخل 10 قلم کالای اصلی مورد نیاز بخش نفت را از دیگر برنامه های مهم وزارت نفت عنوان کرد و گفت: در این زمینه، در بیشتر موارد قراردادهای متعدد با سازندگان داخلی و در مواردی به صورت اشتراک سازندگان داخلی و خارجی امضا شده است و امیدوارم به‌زودی یکی از قراردادها در زمینه ساخت داخل برای لوله های مقاوم در برابر خوردگی امضا شود تا ایران در تولید این نوع کالا بی نیاز از واردات شود و همچنین به بازارهای صادراتی ورود کند.

**صنعت نفت ایران آماده جهش است
وی ادامه داد: با قاطعیت اعلام می‌کنم صنعت نفت ایران برای یک جهش به پیش، آماده است؛ چنانچه امروز مشاهده می شود، سازندگان و پیمانکاران داخلی مرتبط با صنعت نفت توانایی بالایی دارند.
وزیر نفت با اشاره به این که ظرفیت‌های امروز صنعت نفت ایران در زمینه سازندگان و تولیدکنندگان داخلی با گذشته قابل مقایسه نیست، اظهار کرد: این ظرفیت‌ها نه تنها می تواند در توسعه صنعت نفت ایران بلکه در صورت ایجاد فضای مناسب روابط بین المللی، در منطقه هم نقش سازنده و مناسبی ایفا کند.
به گفته زنگنه، توسعه کسب و کار در حوزه وسیع و تعیین کننده نفت، شامل بخش های بالادستی و پایین دستی در زمینه‌های ساخت و ساز اعم از پیمانکاری، ساخت تجهیزات تا خدمات فنی مانند حفاری و زیرمجموعه آن نیازمند تعریف و اجرایی کردن پروژه های مهم است که فناوری پیشرفته و منابع مالی بالا نیز لازمه اجرای این پروژه هاست.

**ضرورت بازسازی تاسیسات نفتی
وزیر نفت با بیان اینکه در بخش بالادستی باید به چند کار مهم پرداخته شود، تصریح کرد: نخست، افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی و برداشت نفت با تاکید بر توسعه میدان‌های مشترک، دوم، نوسازی تاسیسات نفتی است زیرا بخش مهمی از تاسیسان صنعت نفت فرسوده شده است و نیاز به نوسازی کامل دارند.
وی ادامه داد: در بخش پایین دستی نیز باید جهش دوم در صنعت پتروشیمی را که آغاز شده است به سرانجام رساند و در بخش پالایشی نیز باید ظرفیت پالایشی به سه میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در روز برسد.
زنگنه موضوع بهینه سازی مصرف انرژی را بسیار مهم و اشتغالزا دانست که از جمله خواسته های مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی نیز هست.

**قراردادهای جدید نفتی سکویی برای توسعه پیمانکاران داخلی
وزیر نفت با اشاره به الگوی جدید قراردادهای نفتی، این قراردادها را عامل اصلی برای ایجاد موج قوی برای فعال کردن همه پیمانکاران و سازندگان داخلی عنوان کرد و افزود: عده ای گمان می کنند زمانی که می گوییم قراردادهای نفتی یعنی اتکای به خارج، در حالی که بیشترین تاکید ما در این قراردادها بر روی سازندگان داخلی است، از جمله این که شرکتهای ایرانی می توانند به صورت مستقیم در بخش‌هایی که توانمند هستند با صنعت نفت قرارداد امضا کنند و هم این که الزاما در همه موارد باید یک شرکت اکتشاف و استخراج ایرانی در کنار شرکت‌های خارجی اگر بیایند، حضور داشته باشند؛ ضمن این که سهم عمده کارها از سوی سهم ایرانی اجرا خواهد شد.
زنگنه ادامه داد: تاکیدمان بر این است و ظرفیت‌های داخلی ما نیز اطمینان داشته باشند که ما درصدد هستیم در اجرای قراردادهای نفتی ضمن رسیدن به اهداف خودمان در باره افزایش تولید همراه با برداشت مناسب از میدان‌ها، این قراردادها را به سکویی برای توسعه و تقویت صنایع داخلی و پیمانکاران داخلی خودمان تبدیل کنیم.
وی ادامه داد: از منظر جذب سرمایه‌های خارجی و فناوری، بنده برآوردم این است که ما می توانیم ظرف 2 سال حدود 80 میلیارد دلار قرارداد امضا کنیم و این یعنی ارجاع دست کم 50 میلیارد دلار کار به ظرفیت‌های ایرانی؛ اشتغالزایی که این مجموعه ایجاد می کند، بسیار اثرگذار است.
وزیر نفت با بیان اینکه جلسه‌های متعددی با پیمانکاران داخلی و سازندگان داخلی داشتم، تصریح کرد: در این جلسه‌ها گفته شد ضمن این که پیمانکاران و سازندگان داخلی تلاش کنند تا توانمندی خود را ارتقا دهند همکاری میان پیمانکاران و سازندگان داخلی را هم تقویت کنیم.

**نفت موتور محرکه اقتصاد ایران
زنگنه گفت: بسیاری بر این اعتقادند تا صنعت نفت حرکت نکند بقیه بخش‌های اقتصادی هم نمی توانند حرکت کنند و این زنجیره نفت می تواند و باید موتور پیشران توسعه اقتصاد ایران باشد. ضمن اینکه صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها هم از این جنس هستند.
وزیرنفت در ادامه به بخش پتروشیمی نیز اشاره کرد و ادامه داد: بخش نفت مسئولیت تامین خوراک پتروشیمی‌ها را بر عهده دارد و در برنامه ششم هم 40 میلیارد دلار جذب سرمایه‌ خارجی در صنعت پتروشیمی عملی است.
زنگنه با بیان اینکه امسال سال اقتصاد مقاومتی و اشتغال است، ادامه داد: باید تلاش کنیم در این جهت کار خود را به پیش ببریم.

**دوشنبه با صنعتگران در نمایشگاه دیدار می کنم
وی تصریح کرد: من روز دوشنبه (18 اردیبهشت ماه) از صبح تا ظهر زمانی را برای دیدار و گفت‌وگو با صنعتگران اختصاص داده ام که با آنها رو در رو صحبت و گفت و گو کنم.
زنگنه همچنین از سازندگان و پیمانکاران برای حضور در نمایشگاه بین المللی نفت، گاز پالایش و پتروشیمی تشکر کرد.
وزیر نفت با تشکر از رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم به دلیل نقش بی بدیل وی در فرآیند به نتیجه رساندن برجام و در فرایند تسهیل و اجماع سازی الگوی مدل جدید قراردادهای نفتی، ادامه داد: همچنین از کمیسیون های انرژی و صنایع مجلس و همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی که چه در قراردادهای نفتی و ساخت داخل از صنعت نفت حمایت کردند، تشکر می کنم.