نشست خبری مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در محل ستاد انتخاباتی حسن روحانی برگزار شد.

به گزارش سحر_ پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی_ در نشست بررسی عملکرد دولت در حوزه گردشگری اظهار کرد: با شروع کار دولت تدبیر و امید در سال 92 نگاه گردشگری عوض شد.

او در این خصوص عنوان کرد: به لطف دولت یازدهم امنیت و بهبود روابط بین المللی مهم ترین مزیت اصلی ما از بین سه رکن توسعه پایدار در گردشگری یعنی امنیت، کیفیت و مهمان نوازی است به طوری که امروز در اروپا سفر به ایران یک مد تلقی می شود.

به گفته رحمانی موحد؛ در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری دیدیم که با تلاش های صورت گرفته در دولت یازدهم گردشگری که در گذشته فراموش شده بود به یک فضیلت در صحبت های تمامی نامزدها تبدیل شده بود و این دست آورد بزرگ دولت در همسو کردن نگاه ها در توسعه گردشگری است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در ادامه تصریح کرد: مجموعه اقدامات داخلی و بین المللی فراهم کردن زیر ساخت و تلاش برای اشتغال و سرمایه گذاری در صنعت گردشگری موجب شده است که در گفتمان نامزدهای ریاست جمهوری مخالفی برای این صنعت وجود نداشته باشد این اتفاق بزرگ ماحصل زحمات چهارساله دولت روحانی است. از حدود 1700 پروژه نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی 10 تا 80 درصد که اکثراً از دولت قبل باقی مانده بود، 600 پروژه در دولت تدبیر و امید به‌بهره‌برداری رسید.

حمله به سفارت عربستان گردشگر مذهبی را 80 درصد کاهش داد

او به شرایط ایجاد شده در حوزه گردشگری زیارتی پس از حمله به سفارت عربستان اشاره کرد و گفت: به رغم دست آوردهای بزرگ و غیر قابل کتمان این دولت در گردشگری و منافع حاصل از آن، اقدامات برخی ناآگاهان صدمات زیادی به روند این توسعه زد کما اینکه در زمان حمله به سفارت عربستان، گردشگری زیارتی ایران آمار یک میلیون و 700 هزار نفری داشت اما چندین ماه بعد که آمار گردشگری سال 95 باید به هشت و نیم میلیون نفر می رسید تعداد گردشگران زیارتی ما بطور خاص به 266 هزار نفر تنزل یافت. براین اساس با کاهش 80 درصدی گردشگری زیارتی مواجه شدیم.

رحمانی‌موحد، با بیان اینکه حلقه توسعه گردشگری هر کشور همسایگان آن کشور است، افزود: در سال 93 حدود 2میلیون و 600هزار گردشگر از کشورهای عراق و آذربایجان وارد ایران شدند.

امید را به روستاها بازگرداندیم

او با اشاره به اینکه صنعت گردشگری در هر کشوری از سه رکن امنیت، کیفیت خدمات و مهمان‌پذیری تبعیت می‌کند، عنوان کرد: در دولت یازدهم واحدهای بوم‌گردی در کشور از 22 واحد در سال 92 به 530 واحد در سال 95 افزایش یافته است. برقراری تعادل بین گردشگری روستایی و شهری از ضرورت‌های این صنعت است.

به گفته او؛ با توجه به مهاجرت روستائیان به شهرها با اجرای جشنواره‌ها و معرفی روستاها توانستیم امید را به روستاها بازگردانیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی از تشکیل کارگروه توسعه گردشگری و صنایع دستی عشایر در دولت یازدهم هم یاد کرد و گفت: توجه و تمرکز به حوزه گردشگری جزو هشت موضوع ویژه و کلان دولت تدبیر و امید است.

رحمانی موحد در این خصوص اضافه کرد: در بحث معرفی روستاها ما توانستیم با اضافه کردن 500 روستا به عنوان نقاط گردشگری بستر بازدید گردشگران از این مناطق را فراهم کنیم. در دولت تدبیر و امید ما به همه حوزه‌های گردشگری حتی حوزه گردشگری دریایی توجه کردیم. در هر کشوری اگر به اندازه ایران آب گرم و ساحل وجود داشته باشد مردمش می‌توانند زندگی روستایی داشته باشند. خوشبختانه در این حوزه تلاش‌هایی انجام داده‌ایم که بتوانیم ازدریا و ساحل استفاده‌های بجایی بکنیم.

وی در پایان به اهمیت گردشگری در امنیت ملی اشاره کرد و گفت: اگر برنامه‌های ما از گذشته تاکنون به خوبی اجرا می‌شد اکنون باید شاهد آمار 8.5 میلیون نفر گردشگر در کشور می‌بودیم.