احترام برومند*/ رأی دادن حق ماست و باید از آن استفاده کنیم. من مسلماً رأی خواهم داد، به‌عنوان یک ایرانی در انتخابات ریاست‌جمهوری و به‌عنوان یک شهروند برای انتخابات شورای شهر، رأی دادن را وظیفه خودم می‌دانم. همه ما باید با احترام به همه نامزدها، کسی را انتخاب کنیم که به نظرمان بهتر است و با طرز تفکرمان و آنچه انتظار داریم تا حدودی منطبق‌تر و سازگارتر است. امیدوارم مسئولان نیز وظایف خود را در کمال صداقت، تلاش و کوشش انجام دهند تا انتخابات سالمی برگزار شود.

قصد مقایسه دولت‌ها را ندارم. دولت‌های پیشین کار خود را کرده‌اند و چهارسال پیش همه چیز را به دولت یازدهم سپرده‌اند. به‌عنوان مثال من با نگاه به فضای کلی جامعه هنر و رویدادهای هنری، فکر می‌کنم که دولت آقای روحانی کوشش و تلاش درخور توجهی کرده است. در این چهارسال دیده‌ایم که هنر تئاتر و صنعت سینما شکوفا شده‌اند. در حوزه موسیقی، دولت با وجود تلاش بسیار به خواسته‌هایش نرسید، اما نمی‌توانیم بگوییم تغییری رخ نداد چنانچه تعداد کنسرت‌ها، از نظر کمی و کیفی رشد خوبی داشتند.

فیلم‌های سینمایی که این سال‌ها تولید شدند با اکران‌های بسیار موفقی روبه‌رو بودند و دولت توانست تمام سلایق را اغنا کند؛ ما هم فیلم‌هایی با مخاطب خاص داشتیم، هم مردم‌پسند و هم در حوزه دفاع مقدس با فیلم‌های موفقی روبه‌رو بودیم. در حوزه تئاتر نیز وقتی سالن‌های مملو از تماشاچیان و جوانان علاقه‌مند و بااشتیاق را می‌بینم لذت می‌برم. چیزی که مهم است همین خوشحالی و امید است. به نظر من روحیه و امید به آینده در یک جامعه مهم‌ترین اصل است. اگر جوانان شاد باشند مطمئناً به دنبال کسب و کار می‌روند و این امر خلاقیت را در پی دارد. کشور ما هرسال با تعداد بسیاری فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری مواجه است که باید برای آنها عرصه کار و محیط‌های آماده‌ای فراهم شود. اگر این جوانان در تنگنا و محدودیت‌های متعصبانه قرار بگیرند طبیعتاً شکوفا نمی‌شوند. وقتی امید و نشاط در حوزه هنر وجود داشته باشد بخش خصوصی هم با رغبت بیشتری سرمایه‌گذاری می‌کند؛ همانطور که بسیاری از سالن‌های تئاتر که به‌تازگی شاهد فعالیت آنها هستیم توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شده‌اند و این نشانه امید بخش خصوصی به برگشت سرمایه‌اش است. خوشبختانه شهرداری تهران هم طبق وظیفه‌ای که همه شهرداری‌ها در سراسر دنیا جهت بها دادن به هنر دارند سالن‌هایی را به تهران اضافه کرده است. مسلم است که  دولت باید بودجه هنر و تئاتر را  افزایش دهد و به جوانان علاقه‌مند در عرصه‌های هنری کمک شود. ما هنرمندان هیچ‌گاه توقع زیادی از دولت یازدهم نداشتیم زیرا می‌دانستیم که دولت نیز وضعیت مالی مناسبی ندارد و آقای روحانی دولتی بدهکار را تحویل گرفته است.

دولت آقای روحانی در مورد برجام و قولی که به مردم داده بود بسیار خوب عمل کرد و تمام تلاشش را برای از بین بردن تحریم‌ها به کار برد. من فکر می‌کنم الان در شروع این راه هستیم و باید به دولت آقای روحانی فرصت داد و یاری‌اش کرد تا این راه را با موفقیت تا انتها و با توجه به غرور ملی ادامه دهد. امیدوارم این روند به همین منوال شادی‌آفرین و با غرور ادامه یابد.

در مورد گردشگری هم شاهد اتفاقات بسیار خوشحال‌کننده‌ای هستیم. ترویج صنعت گردشگری یکی از مهم‌ترین راه‌های تولید اشتغال در بین جوانان است. کشور ما با طبیعتی که دارد و با رعایت موازین اخلاقی‌اش، بیش از بسیاری از کشورها می‌تواند از این راه درآمد کسب کند. خوشبختانه در دولت آقای روحانی شاهد حضور عده بسیاری توریست در فصول مختلف از نقاط مختلف

جهان هستیم.

من به هیچ وجه توقع معجزه از دولت آقای روحانی نداشته‌ام. درست است که دولت با وجود همه تلاش‌ها به نتایج دلخواه خودش تا به حال نرسیده است اما مطمئناً در چهارسال آینده شاهد به ثمر رسیدن بسیاری از این تلاش‌ها خواهیم بود. رأی ندادن نشانه بی‌توجهی به کشور و آینده خویش است. کسانی که از کنار همه وقایع کشورشان بی‌تفاوت عبور می‌کنند باید بدانند افراد بسیاری هستند که رأی می‌دهند و رأی آنها جایگزین رأی‌نداده‌ها می‌شود. چرا باید من حقم را از خودم بگیرم و بگذارم دیگران سرنوشتم را تعیین کنند؟!

 

* مجری و بازیگر