شبهاتی نیز در خصوص کمک شهرداری تهران به موزه موسیقی ایران وجود دارد. در دوره مدیریت قبلی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران،آموزش موسیقی در تمامی زیرمجموعه‌های این سازمان ممنوع شد. زمین خانه تئاتر ایران در زمان دولت اصلاحات در اختیار این تشکل صنفی قرارگرفته است و بعد از آن با پیگیری و کمک افراد دیگری ساخته شده است. در دولت یازدهم به ریاست حسن روحانی، ارکسترهای ملی و سمفونیک دارای ردیف بودجه شدند و برای هر ارکستر 6 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شد. دولت یازدهم در مناظره دوم در حالی به توجه نکردن به این نهاد صنفی متهم شد که قفل خانه سینما که در دولت قبل بسته شده بود، در دولت تدبیر و امید باز شد. در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری خانه موسیقی، برخلاف اساسنامه‌اش عمل و از کاندیداتوری قالیباف حمایت کرد که این موضوع مورد انتقاد بسیاری از اهالی موسیقی قرار گرفت. بودجه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران بابت مصوباتی که شورای شهر در راستای ترویج این مقوله انجام می‌دهد وبه عهده سازمان فرهنگی و هنری می‌گذارد،تقریبا چهار برابر بودجه کل وزارت ارشاد است.

به گزارش سحر - پایگاه اطلاع رسانی دکتر حسن روحانی، فقط 13 روز به برگزاری دوازدهمین دوره ریاست جمهوری کشور مانده است و در این روزهای باقیمانده تا انتخابات، نامزدهای تصدی این پست سعی می‌کنند تا به روش های مختلف سبد آرای حریفان را به نفع خویش تغییر دهند و موجبات پیروزی خود را فراهم آورند.حوزه «فرهنگ» نیز ازچشم نامزدهای ریاست جمهوری دور نمانده است و این حوزه با تمام پیچیدگی‌ها و سختی‌هایش حالا به یکی از محورهای اصلی صحبت‌های کاندیداها بدل شده است. برای آن برنامه می‌دهند،در فیلم‌های تبلیغاتی خود شعارهای مختلف از آن سر می دهند و آنچه در این سال‌ها بر این حوزه ریشه‌دار اما مظلوم گشته را مورد تجلیل یا انتقاد قرار می‌دهند. عملکرد دولت روحانی در حوزه فرهنگ و در حیطه اختیارات رییس‌جمهور اگرچه خیلی مثبت نبوده ولی به صورتی هم نبوده است که ایرادات محکمی به آن وارد باشد زیرا بسیاری از رویدادها و نابسامانی‌هایی که در این چهارسال در حوزه فرهنگ و هنر افتاد، به صورت خودسر شکل گرفته و از حیطه اختیارات مقامات دولتی خارج بود. با تمام این تفاسیر، کاندیداهای جبهه مقابل دولت با تمام قوا سعی برآن دارند تا عملکرد دولت یازدهم را در حیطه فرهنگ و هنر، ضعیف جلوه دهند. مناظره دوم شاید پررنگ‌ترین تلاش مخالفان دولت روحانی برای ضعیف جلوه دادن دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید بود.

«محمدباقر قالیباف»، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در دومین مناظره تلویزیونی ادعاهایی را به طور شاخص در خصوص خانه موسیقی،خانه تئاتر و خانه سینما مطرح کرد و عملکرد روحانی را در این سه هنر ضعیف دانست.

اگرچه حسن روحانی و اسحاق جهانگیری به‌عنوان نمایندگان دولت یازدهم سعی کردند تا به اتهامات قالیباف دراین سه زمینه پاسخ بدهند اما سوال اساسی اینجاست که واقعا عملکرد دولت تدبیرو امید در خصوص خانه تئاتر،سینما و موسیقی چگونه بوده است و ادعاهای کدام‌یک از طرفین صحت دارد؟ «قانون» سعی کرده است در این گزارش به بخشی از این سوالات پاسخ دهد.

ادعای اول: خانه تئاتر

جنجالی‌ترین ادعای محمدباقرقالیباف در خصوص خانه تئاتر مطرح شد . قالیباف در این مناظره به طور شاخص از عملکرد و نقش سازنده شهرداری در توسعه و پیشرفت تئاتر صحبت کرد و از تاسیس خانه تئاتر و پردیس‌های مختص هنر ششم گفت.اما واقعا خانه تئاتر چگونه احداث شده است،حامی مالی آن چه کسی بوده و نقش شهرداری در این بین چه اندازه بوده است؟

موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر در زمستان سال78 توسط عده ای از هنرمندان و مسئولان وقت تئاتری، پایه‌گذاری شد. زمانی که دکتر حسین سلیمی، رییس وقت مرکز هنرهای نمایشی دو سالی از مدیریتش در این سمت می‌گذشت،به همراه دکتر مجید شریف خدایی،لاله تقییان،حسن قرایی،ایرج راد ،آتیلا پسیانی و دکتر محمود عزیزی در دفتر مرکز هنرهای نمایشی گرد یکدیگر آمدند و پایه گذار نهاد صنفی شدند. هیات مدیره این نهاد صنفی پس از انتخابات وکسب مجوز از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، خانه تئاتر را در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رساندند و سپس مقدمات هشت انجمن صنفی تئاتر را فراهم کردند که این انجمن‌های صنفی به همت تعدادی از اعضای این انجمن ها، تاسیس و تشکیل شد.

البته به گفته ایرج راد، نایب رییس‌خانه تئاتر، در اساسنامه خانه تئاتر تشکیل 11 صنف پیش بینی شده است که اکثر این صنوف با تدوین اساسنامه و تشکیل مجمع عمومی و انتخاب هیات مدیره کار خود را آغاز کردند و در حال حاضر خانه تئاتر دارای 14 صنف است .

اما آنچه که روز جمعه، خانه تئاتر ایران را به صدر اخبار فرهنگی آورد، موضوع ادعای کمک به تاسیس این نهاد از سوی شهردار تهران بود که در همان ساعات ابتدایی با واکنش تند بهزادفراهانی مواجه شد. این بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون در پاسخ به ادعای قالیباف مبنی بر توسعه سالن های تئاتر در شهرداری تهران طی دوران مسئولیت وی،گفت:« در جواب آقای قالیباف باید بگویم زمین خانه تئاتر را آقای روحانی در اختیار ما قرار داده اند. ادعای ایشان دروغ است و من نقش شهرداری را در این میان نمی دانم!».

اگرچه از دیروز خانه تئاتر به طور رسمی در این خصوص سکوت کرده و در جواب پیگیری‌های «قانون» اعلام کرده است که به زودی بیانیه‌ای در این خصوص منتشر خواهد کرد.بررسی‌ها و پیگیری‌های «قانون» از منابع آگاه نشان می‌دهد که ادعای شهرداری تهران مبنی بر در اختیارگذاشتن زمین خانه تئاتر به این نهاد صنفی صحت ندارد. زمین خانه تئاتر ایران در زمان دولت اصلاحات در اختیار این تشکل صنفی قرارگرفته است و بعد با پیگیری وکمک افراد دیگری ساخته شده است.

ادعای دوم؛خانه موسیقی

دومین ادعای مطرح شده از سوی کاندیدا در خصوص خانه موسیقی بود. شهردار تهران باز هم در ادعایی عجیب اظهار کرد در حالی‌که دولت در زمینه موسیقی منفعل و ضعیف عمل کرده است، شهرداری تهران کمک‌های مادی و معنوی بسیاری را در راستای ترویج این هنر چه به خانه موسیقی و چه به سایر تشکل‌های هنری موسیقی انجام داده است. ادعاهای قالیباف در این زمینه نیز مورد نقد بسیاری قرار گرفت و حتی دفترموسیقی وزارت ارشاد نیز در خصوص آن بیانیه صادر کرد. در متن این بیانیه آمده است :« یک‌هزار و 880 آلبوم در چهار سال اخیر مجوز دریافت کرده‌اند.بیشترین فعالیت موسیقی صحنه‌ای و صدور مجوز آلبوم در سال‌های اخیر صورت گرفته است.برای نخستین بار درقانون بودجه کشور در دولت یازدهم به ریاست حسن روحانی، ارکسترهای ملی و سمفونیک دارای ردیف بودجه شدند و برای هر ارکستر 6 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شد و به ‌طور متوسط ماهانه دو اجرا برای هر یک از ارکسترها برنامه‌ریزی شد.بر اساس این گزارش، برای نخستین بار برنامه‌ریزی اجرای ارکسترها در تمامی استان‌های کشور انجام شده و تاکنون چهار استان میزبان این ارکسترها بوده‌اند. در سال 96 نیز سایر استان ها میزبان ارکسترها خواهند بود و این اجراها عمومی می شود.دفتر موسیقی افزود:همکاری‌های بین‌المللی اجرای ارکسترها نیز درحال انجام است و برای اولین بار توسط بنیاد فرهنگی هنری رودکی، نوازندگان و عوامل اجرایی هر دو ارکستر دارای قرارداد سالیانه، حقوق و بیمه کامل شده‌اند. میانگین تمرینات ارکسترها نیز در ماه 100ساعت مفید بوده است».

آنچه که دفتر موسیقی ارشاد اعلام کرد عملکرد دولت یازدهم در حیطه موسیقی در راستای وظایف ارشاد بود. اما مساله اینجاست که ادعای شهردارتهران در خصوص کمک نجومی به خانه موسیقی که تشکلی صنفی است تا چه حد صحت دارد و اصل ماجرا چه بوده است؟ «قانون» برای یافتن پاسخ این پرسش به سراغ پیروز ارجمند، مدیرکل سابق دفتر موسیقی رفت و از او در خصوص کمک شهردار تهران به خانه موسیقی پرسید.

پیروز ارجمند با صحه گذاشتن بر ادعای کمک ریالی شهردار تهران به خانه موسیقی به «قانون» گفت:« خانه موسیقی‌تاکنون منکر دریافت چنین وجهی شده بود و حتی از من نیز بابت این ادعا شکایت کرده بود که ادعای دریافت کمک خانه موسیقی از شهردار تهران دروغ است اما در مناظره دوم دیدیم که خود آقای قالیباف بر این ادعا صحه گذاشت.

این مورد همواره مورد نقد منتقدان بوده است. در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری، خانه موسیقی برخلاف اساسنامه‌اش عمل و از کاندیداتوری آقای قالیباف حمایت کرد که این موضوع حتی در سایت خانه موسیقی نیز منتشر شد و مورد انتقاد بسیاری از اهالی موسیقی قرار گرفت زیرا بر اساس قانون یک نهاد صنفی نمی‌تواند از شخص خاصی اعلام حمایت کند.البته می‌تواند کمک بگیرد ولی خب خود خانه موسیقی همواره منکر این دریافت کمک می‌شد و ادعای دیروز شهردار این مورد را تایید کرد». حال سوال اصلی که مطرح می‌شود، این است که اگر خانه موسیقی چنین کمکی را از شهرداری تهران دریافت کرده، پس آن را کجا هزینه کرده است؟ مدیرکل سابق دفتر موسیقی به «قانون» می‌گوید:« در گزارشی که بازرس خانه موسیقی سال گذشته منتشر کرد، این موارد اعلام نشد و در حقیقت پاسخ روشنی به این سوال داده نشد.

تعطیلی آموزش موسیقی در تمام فرهنگسرا ها در دوران سردار

یکی از اصلی‌ترین وظایف شهرداری‌ها، حمایت از فرهنگ‌وهنر است. بودجه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران بابت مصوباتی که شورای شهر در راستای ترویج این مقوله انجام می‌دهدو به عهده‌سازمان فرهنگی و هنری می‌گذارد،تقریبا چهار برابر بودجه کل وزارت ارشاد است . توجه داشته باشید که بودجه شهرداری تهران فقط برای یک شهر، چهار برابر بودجه وزارتخانه‌ای است که عهده دار فرهنگ کل کشور است .اگرچه شهردار تهران در مناظره دوم خواست خود را حامی و ناجی بزرگ موسیقی کشور نشان دهد اما واقعیت این است که موسیقی حداقل در مجموعه سازمان فرهنگی وهنری شهرداری تهران اصلا حال و روز خوشی نداشته و بدترین شرایط را در زمان محمدباقرقالیباف تجربه کرده است. در دوره مدیریت قبلی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران،آموزش موسیقی در تمامی زیرمجموعه‌های این سازمان ممنوع شد.خانه موسیقی در آن زمان اخطاری به سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران داد که چنانچه آموزش موسیقی در فرهنگسراها از سر گرفته نشود، خانه موسیقی با این سازمان برخورد خواهد کرد.سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران هیچ‌گاه به این اخطار توجهی نشان نداد و البته خانه موسیقی نیز با این سازمان برخوردی نکرد. شاید این بهترین مثال برای نشان‌دادن وابستگی مالی خانه موسیقی به شهرداری تهران باشد .شبهاتی در خصوص کمک شهرداری تهران به موزه موسیقی ایران نیز وجود دارد. استودیویی در این موزه ساخته شد که در اختیار افراد خاص قرار گرفت و هیچ استفاده خاص دیگری نیز از آن نشد؛ در حالی که چندین میلیارد هزینه ساخت آن شده است.

فعالیت‌های موسیقی در تمام فرهنگسراهای شهرداری تهران تعطیل و گاهی ممکن است فرهنگسرای ارسباران نشست‌هایی مبنی بر شب موسیقی برگزارکند. دوتا سالن اصلی موسیقی شهرداری تهران در اختیار گروه‌های موسیقی قرار می‌گیرد و منفعت عام را در پی نمی‌گیرد.

من فکر می‌کنم آنچه که آقای قالیباف گفت، شوی تبلیغاتی بود که البته در خصوص آن شبهات بسیار است».

ادعای سوم؛خانه سینما

سومین ادعای مطرح شده در خصوص نقد عملکرد دولت روحانی،مربوط به خانه سینما و اوضاع این تشکل صنفی هنرهفتم بود.دولت یازدهم در مناظره دوم در حالی به توجه نکردن به این نهاد صنفی متهم شد که قفل خانه سینما که در دولت قبل بسته شده بود، در دولت تدبیر و امید باز شد و یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های هنرمندان و سینماگران در این خصوص محقق شد. البته وزارت ارشاد یازدهم نیز در خصوص این ادعاها ساکت ننشست و با صدور بیانیه‌ای در مقام پاسخ به شهردار تهران برآمد:« خانه سینما پس از سال‌ها تعطیلی،با پیگیری دولت یازدهم، اهتمام فعالان سینما و دستور مستقیم رییس جمهوری بازگشایی شد.تعداد سالن های سینما از 306 به 420 افزایش یافت وتعداد اجرای صحنه ای موسیقی از 530 اجرا در 91، به 2321 اجرا در سال 95 افزایش یافت.توسعه فضاهای فرهنگی و هنری از وظایف و تکالیف قانونی شهرداری‌هاست و شایسته است مدیران شهری از ارائه اطلاعات نادرست به افکار عمومی خودداری کنند».

دنیای امروز،دنیای داده‌های بی‌پرواست؛ دنیایی که درکمتر از چند دقیقه می‌توان صحت و سقم هر ادعایی را بررسی و درخصوص آن اظهار نظر کرد. این 6 مرد آماده در کارزار انتخابات باید بدانند که اگر می‌خواهند سکان‌دار کشوری باشند که درصد بزرگی از جمعیت آن را جوانانی تشکیل می‌دهند که فضای مجازی برای‌شان بزرگ‌ترین پایگاه اطلاعاتی است، باید بیش از پیش حواس‌شان به آنچه که می‌گویند، باشد و «صداقت»، رکن اصلی وعده‌ها و ادعاهای‌شان شود.