نماینده مجلس گفت: دولت یازدهم کارهای مهمی را در راستای کم کردن تبعیض جنسیتی و مطالبات زنان انجام داده است.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی حزب اعتدال و توسعه، نشست هم اندیشی زنان با رویکرد فعالیت اجتماعی، اشتغال و خانواده با حضور پروانه مافی و فاطمه ذوالقدر روز یکشنبه در دفتر کانون فرهنگی اجتماعی این حزب برگزار شد.

فاطمه ذوالقدر نماینده مجلس خواستار تقویت خودباوری در بانوان شد و گفت: متاسفانه سیاست های غلط و تبعیض جنسیتی وجود دارد که در حال جنگ با آن هستیم.

ذوالقدر افزود: وقتی رییس جمهوری سه نفر از بانوان را به عنوان وزیر کابینه معرفی کردند، نامه اعتراضی نوشته شد تا تعداد بانوان در پست های بالا را افزایش دهند و ایشان اشرف بروجردی را به ریاست کتابخانه ملی منصوب کردند که نشان می دهد جناب رییس جمهوری به خواسته های ما اهمیت می دهند که اگر مطالبه ما نبود شاید چنین اتفاقی رخ نمی داد.

وی تاکید کرد: ما زنان باید خودمان بخواهیم، تلاش کنیم تا دیده و مطرح شویم و همواره به وزرا یادآوری می کنیم که حتما از بانوان متخصص و توانمند در پست های کلیدی استفاده کنند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در برنامه ششم دولت را موظف کردیم در حدود 6 میلیون نفر زن بی سرپرست یا بد سرپرست با فرزندانشان را در سال 96 تحت پوشش غذا و مسکن قرار دهد و پس از آموزش در بازار کار و اشتغال حمایت کند. ما به عنوان نماینده مجلس باید تمام طیف زنان در جامعه را در نظر بگیریم.

ذوالقدر افزود: ما مطالباتمان را از سهمیه شروع می کنیم تا آرام آرام به تساوی برسیم و زنانمان بتوانند بدون سهمیه هم در فضای سیاسی حضور داشته باشند. با تعامل و مشارکت در قانون مدنی برای احقاق حقوق بیشتر زنان، قوانینی در حال اصلاح است.

وی تاکید کرد: در تمام وزارتخانه ها، بانک اطلاعات زنان راه اندازی شده که در این سامانه اطلاعات زنان توانمند، جمع آوری و نگهداری می شود تا وزرا و رییس جمهوری به این نیروها دسترسی سریع و راحت داشته باشند.

عضو فراکسیون زنان مجلس تصریح کرد: دولت یازدهم کارهای مهمی را در راستای کم کردن تبعیض جنسیتی و مطالبات زنان انجام داده و امیدواریم که در چهار سال دوم، طرح ها و وعده هایی را که دادند، عملی کنند. ما به آینده امیدواریم که به مطالباتی که داریم برسیم.

** کارهای بزرگ دولت یازدهم؛ نوبرانه برجام امسال برداشت می شود

پروانه مافی دیگر نماینده مردم تهران نیز در این نشست گفت: پیامدهای ناگواری همچون افزایش قیمت تمام شده محصولات، فرار مالیاتی، ایجاد اقتصاد غیر رسمی، کاهش درآمدهای دولت و رشد قاچاق باعث می شود بنگاه ها آن طور که لازم است نتوانند به فعالیت خود ادامه دهند و بر تولید و اشتغال اثر بگذارند. در این میان زنان بیشتر از مردان ضرر می کنند.

وی افزود: دولت و مجلس برای بهبود شرایط تلاش هایی داشته اند و توفیقاتی هم به دست آورده ایم که البته نتایج هنوز راضی کننده نیست. تغییر شاخص ها مشهود و مثبت است.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: در سال 95 در حوزه اشتغال زنان 63 درصد شاغلان در بخش خدمات بودند. می خواهیم در تمام حوزه ها تعادل رضایت بخشی بین زنان و مردان وجود داشته باشند.

مافی تاکید کرد: هر کجا رشد بیشتر از 50 درصد باشد باعث نابرابری می شود که تناسب شرایط اجتماعی را به هم می ریزد. چون اشتغال مستقیم بر روی مسائل فرهنگی و اجتماعی اثر می گذارد. اشتغال، ایجاد ازدواج، محیط امن، درآمد و جریان بخش زندگی است.

وی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید حقوق کارگران 14 درصد و حقوق کارمندان 10 درصد افزایش یافت. در سال 95 با افزایش دستمزد، کارگرها وضع مناسبی یافتند که البته ایده آل نیست و تلاش ادامه دارد.

نماینده مردم تهران اظهار داشت: با شرایط بحرانی که به دولت به ارث رسیده بود، دولت به سختی توانست ارقام تورم و رشد اقتصادی را کنترل و مهار کند. در حقیقت نزول ارقام تورم در دولت یازدهم شاهکاری بود که آقای روحانی انجام داد که در هیچ کجای دنیا چنین کاری ممکن نیست.

مافی تصریح کرد: در حوزه اقتصادی نوبرانه برجام را در اواخر سال 96 و اوایل 97 برداشت خواهیم کرد. تغییرات اقتصادی زیادی رخ داده اما هنوز این تغییرات برای مردم ملموس نیست.

وی تاکید کرد: مشاغل سنتی پاسخگوی نیازهای اکنون ما نیست و چاره ای نداریم جز این که به سمت کسب و کارهای نو و استارت آپ ها برویم. البته حمایت دولت و مجلس را لازم دارند که جلب این حمایت وظیفه ماست.