استاد دانشگاه تهران گفت: اگر روحانی رئیس جمهور نشود، روند توسعه کشور متوقف می شود و ممکن است شرایط بسیار دشواری برای کشور به وجود آید.

به گزارش ایرنا، صادق زیباکلام عصرشنبه در همایش نقش دولت ها در توسعه اقتصادی در مشهد افزود: اگر برخی انتخابات را تحریم کنند بدانند که هیچ گونه تغییری در کشور رخ نخواهد داد ولی با شرکت در انتخابات می توان به تغییر بسیاری از سیاست های غلط در جامعه امید داشت.

وی گفت: بسیاری از نهادهای کشور انتصابی شده اند و انتخابات ریاست جمهوری تنها پنجره ای است که هم اکنون ملت ایران می توانند شانس خود را برای انتخاب مسیر آینده کشور امتحان کنند.

وی اظهار کرد: هیچ کدام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در خصوص آمریکا ستیزی و مبارزه با استکبار صحبتی نکرده اند اما به طور قطع پس از پیروزی در انتخابات کسی همچون آقای رئیسی در پیام خود به مشت محکمی که ملت بر دهان آمریکا زده، اشاره خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس شواهد و قرائن ایران یک درصد جمعیت دنیا را در اختیار دارد و ذخائر گازی بسیار زیادی در ایران وجود دارد گفت: توانایی ذهنی ایرانیان اگر نسبت به مردم سایر کشورهای دنیا بیشتر نباشد، کمتر نیست اما سئوال اساسی این است که چرا ایران به خوبی توسعه نیافته است؟

زیباکلام با اشاره به اینکه باید ایران با کشورهای مختلف دنیا مقایسه شود تا میزان توسعه یافتگی آن مشخص شود، خاطر نشان کرد: در این زمینه اصولگرایان این موضوع را نفی می کنند و می گویند ایران اکنون یک کشور توسعه یافته است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی می گفتیم اقتصاد شاه وابسته است و بزرگترین خیانتی که شاه به کشور کرده وارد کردن صنایع مونتاژ به ایران بوده است اما در دولت گذشته یکی از مسئولان می گفت که در صنعت اتومبیل هرچه وجود دارد به دلیل ساخت پیکان در داخل کشور است و پیکان باعث شد که ایرانیان با صنعت خودروسازی آشنا شوند.

این استاد دانشگاه تهران گفت: کشوری همچون ترکیه از داشتن مخازن نفتی و گازی محروم است اما اکنون در بسیاری از زمینه ها پیشرفت های بسیار بیشتری را نسبت به کشور ما بدست آورده است.

زیباکلام ادامه داد: کره جنوبی حداقل 10 سال پس از ما صنعت خودرو سازی را شروع کرده اما اکنون فاصله بسیار زیادی بین ایران و کره جنوبی وجود دارد و در حالی که دستمزد کارگران در کشورمان از خیلی از کشورهای صنعتی دنیا کمتر است اما سئوال اساسی این است که چرا وضعیت صنایع کشور ما چندان مناسب نیست؟

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده کالا در کشور نسبت به سایر کشورهای دنیا بیشتر است، گفت: ما هیچ گونه دستاوردی در خصوص صنعت نداشته ایم که بخواهیم آنها را به عنوان الگوی ایرانی معرفی کنیم و باید در این زمینه به صورت جدی تجدید نظر شود.

زیباکلام با انتقاد از وابستگی اقتصاد به دولت، ادامه داد: درخواست ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی در دولت اصلاحات توسط دولت آمریکا مورد تایید قرار نگرفت اما از آن روز تاکنون صنعت کشوردر اختیار بخش دولتی بوده است.