سخنگوی ستاد انتخاباتی حسن روحانی گفت: دولت تدبیر و امید طی چهار سال در حال آوار برداری بود.

به گزارش ایسنا، محمدعلی وکیلی در مراسم افتتاح ستاد انتخاباتی حسن روحانی در یاسوج افزود: ما یک دوره هشت ساله‌ای را به نام حاکمیت اصولگرایان با محوریت احمدی‌نژاد پشت سر گذاشته‌ایم، برای این‌که مرز خدعه و صداقت را تشخیص بدهید مجبور هستم به لحاظ گفتمانی بر این دوره پلی بزنیم که چه بودیم و چه بر سرمان آمد. ما یک کشوری بودیم به نام ایران با علم گفت‌وگوی تمدن‌ها در صحنه جهانی آوازه داشتیم. جمهوری اسلامی با پیش قراولی جریان اصلاح طلب در دوره هشت ساله حاکمیت اصلاح‌طلبان در صحنه جهانی همه جا هم پرچمش در اهتزاز بود، هم صدایش رسا بود، حرفش شنیدنی بود و دنیا برای دوستی یا آن دستشان دراز بود.  در یک مقطعی بنابر اتفاقی وقتی سفرای اروپایی را از کشور فراخواندند، بعد از یک ماه مجبور شدند بدون وساطت، خواهش و التماس خود دست از پا درازتر به کشور ما برگردند و پشت صحنه و میزهای رسمی از ایران عذرخواهی کنند.

وی تصریح کرد: اما در آن هشت سال چه بر سر کشور آمد، در آن مدت با وجود این‌که درآمد نفتی مملکت حدود 700میلیارد دلار شد در نتیجه بی‌تدبیری در اداره کشور، یاوه‌گویی از تریبون‌های رسمی، بی‌توجهی به مناسبت‌های بین‌المللی، کشور را با یک "ده" اشتباه گرفتند، بی‌توجهی به مسئولیت سیاسی، شان و جایگاه رئیس دولت بودن سرانجام کشور به ابنجا رسید. کشور بزرگی چون ایران با آن سرمایه عظیم معنوی که از شهدا، جنگ و رزمندگان داشت و در استان کهگیلویه و بویراحمد کم نداشتیم برای بزرگی این کشور تقدیم شد اما در نهایت سرانجام ما در سال 91 به جایی رسیدیم که مطابق مصوبات سازمان ملل نه تنها خواست آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بلکه بر اساس مصوبات سازمان ملل ایران مجبور شد از فروش نفت محروم شود و منحنی صادرات نفت چهار میلیون بشکه به 700هزار بشکه برسد.

وی با بیان این‌که «این 700هزار بشکه را ما اجازه نداشتیم با کشتی‌های خود صادر کنیم»، اظهار داشت: کشتی‌های غول پیکر جمهوری اسلامی در لنگرگاه‌های خود لنگر انداخته بود و اجازه حرکت نداشت، مجبور شدیم این میزان نفت را به صورت قاچاقی زیر پرچم کشورهای ذره‌بینی همچون جی بوتی بفروشیم و معادل آن را اجناس بنجل چینی و هندی را وارد کنیم. آیا این عزت بود؟ آیا جز عزت‌فروشی چیزی از این مملکت باقی مانده بود؟

سخنگوی ستاد انتخاباتی حسن روحانی افزود: روزی که آقای احمدی نژاد به نمایندگی اصولگرایان این مملکت را با تمام منابع تحویل گرفت قیمت هر عدد سکه بهار آزادی 65 هزار تومان و روزی که تحویل داد یک میلیون و 500هزار تومان شده بود. روزی که ایشان مملکت را تحویل گرفت قیمت هر دلار به عنوان سنبل نظام استکبار 700تومان بود، روزی که تحویل داد، 4200تومان شده بود و اینها شاخص یک جریان گفتمانی و بنیادی هستند. تمام بنیادهای اخلاقی در نتیجه خیره‌سری فرو ریخت. هر روز به صورت یکی از بزرگان چنگ می‌انداخت و هر روز صندلی را از زیر پای یکی از بزرگان کشیده‌اند.

وی ابراز عقیده کرد: برای اولین بار در محضر شما نکته ای را عرض می کنم رسانه‌ ها بنویسند خیانتی که در آن هشت سال شد بارها گفته شده معادل هزینه هشت سال جنگ تحمیلی و بلکه بیشتر بود. خیانتی که در آن هشت سال جریان گفتمانی به این مملکت شد، نسلی را به نام نسل دهه 60 تربیت کرده‌ایم این نسل از نظر من نسل سوخته شد. جریان احمدی‌نژاد، جریان حاکم اصولگرایی این نسل را یا بدنام اقتصادی و از گردونه تاثیرگذاری خارج کرد. همین اختلاس‌های چند صد میلیاردی که دانه بزرگ‌هایش را شنیدیم و دانه کوچک‌هایش را هم نمی‌شود، فهرست کرد و بخشی را هم با برچسب‌های سیاسی از گردونه تاثیرگذاری در مناسبت‌های جمهوری اسلامی خارج کردند. نسل دهه 60 ما باید اکنون نسل پیش قراول اداره کشور باشد اما نیستند و از گردونه خارج شدند. عده ای را با ضد انقلاب نمایی، مخالفت با آن دولت و مخالفت با نظام تقسیم کردند و هر مخالفی را به نام مخالف با نظام از گردونه خارج کردند. بخشی را هم با آلوده کردن به حوزه اقتصاد و بی انظباطی مالی که در کشور حاکم کردند به دلیل آلودگی اقتصادی از گردونه خارج شد و اکنون کُمیت ما در بهره مندی از نسل دهه 60 لَنگ است.

وی ادامه داد: وقتی در مناظرات مختلف با جریانات اصولگرایی می‌گویند ما با شخص طرف نیستیم بلکه با یک جریان و گفتمان طرف هستیم، این گفتمان کف و سقف دارد اما این گفتمان فرقی نمی‌کند نماینده‌اش کیست همه از یک تبارند، از یک جنس‌اند و تبار فکری واحد دارند.

سخنگوی ستاد انتخاباتی حسن روحانی اضافه کرد:  به نمایندگی از شما غیور مردان و غیورزنان در جلسات پشت صحنه با آقای روحانی بارها با انتقاد، صدا و اعتراض همراهان را در آوردم و گفتیم آقای روحانی این تعلق گفتمانی ما باعث نمی‌شود که عملکرد ضعیف برخی وزرای شما را نادیده بگیریم. ما به عملکرد روحانی در موارد بسیاری انتقاد داریم ما چشم بسته تمجیدگوی روحانی نیستیم.ما روحانی را دارای هاله نور فرض نمی‌کنیم. ما دولت روحانی را دولت قدسی غیر قابل نقد نمی‌دانیم اما مسئله مهمتر از این حرف‌هاست، روحانی قطار در حال سقوط را توسط جریان اصولگرایی طی آن هشت سال به ریل برگرداند. اما سرعت این قطار کُند است و همه ما قبول داریم. انتظارات مردم بیش از این سرعت است اما این قطار به ریل برگشته است و سایه جنگ را از کشور برداشتند.

سخنگوی ستاد انتخاباتی حسن روحانی ادامه داد: بعد از پیروزی روحانی مکرر روسای اروپا گفتند که اگر نتیجه انتخابات غیر از شما جریان اعتدالی عقلای کشور بود تصمیم پشت صحنه ما به دلیل بهانه هایی که ایجاد کردند، جنگ قطعی، تاریخ جنگ و شیوه جنگ مشخص بودند. شرق و غرب برای جنگ علیه این مملکت با هم یکدست شده بودند. بنام پرونده هسته ای 10 سال کل زحمت کشور برای این بود که گره پرونده باز شود در آن هشت سال هرجا رفتند برای اینکه گرهی را باز کنند گره ای دیگر به آن افزودند. اما این گره با تدبیر، بدون فریاد زدن و شو بازی کردن باز شد. دولت تدبیر و امید در داخل بدون پشتوانه های داخل البته با حمایت رهبری گره را باز کردند. امروز اگر برجام نبود با بودن ترامپ دیوانه و غیر قابل مهار به نظر شما چه چیزی پیش می آمد؟ ما تا زمان قبل از برجام دست به هرکاری می زدیم جامعه جهانی مقابله می کرد، امروز ترامپ و تیم جنگ دست به هرکاری علیه ما می زنند در مقابل سد جامعه جهانی قرار می گیرند. ما با برجام جامعه جهانی را جایش را عوض کردیم و آن را به پشت سر خود آورده ایم.

وی تاکید کرد: کشور به دلیل اینکه ما اجازه نداشتیم در مناسبت‌های طبیعی پولی، مالی و اقتصادی با جهان تعامل داشته باشیم به شکل پارتیزانی اداره می شد. پول کشور را دست عده ای می دادیم تا شاید به صورت قاچاقی از مرز کشور بتوانند وارد کنند. پدیده زنجانی چگونه خلق شد مگر می شود با بودن این همه دستگاه نظارتی ناگهان یک جوان به اختلاس 12هزار میلیارد تومان برسد؟ اختلاس اینگونه بود، بابک زنجانی جای بانک مرکزی ما نشسته بود، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و کارشناسان رسمی ما اجازه نداشتند با دنیا تعامل کنند. مجبور بودیم نفت خود را قاچاقی به فروش برسانیم و کیسه ای از بابک زنجانی مطالبه کنیم. امروز کشور به ریل طبیعی برگشته است، نفت ما با پرچم جمهوری اسلامی از طریق کشتی های غول پیکر جمهوری اسلامی ایران با هر کشوری که می خواهیم با تعیین قیمت توسط خود ما در سقف تولید در حال صادر است و پول آن را با سربلندی می گیریم و حق انتخاب داریم. خارجی ها را برای اینکه به آنها اجازه دهبم به میادین ما بیایند، به صف کرده ایم.

وی با بیان این‌که «یکی از اشکالات دولت روحانی این است که زبانش در بیان دستاوردهایش اَلکَن هست»، تصریح کرد: دو هفته پیش در پارس جنوبی به میزانی از اکتشاف رسیده ایم که میزان اکتشاف ما از میزانی که قطری ها سالهاست با اتکاء به شرکتهای چند ملیتی از میادین مشترک از ما پیش افتاده بودند، جلو افتادیم که این مساله به معنی احقاق حقوق و عزت این ملت است. همه می دانند ما مشکل معیشت داریم، جوانان بیکار هستند، خانواده ای نیست که دست به گریبان یک، دو و یا سه نفر جوان بیکار نباشد اما کشور به دست یک عده سپردن که با دنیا، داخلی‌ها و سرمایه های انسانی داخل کشور سر جنگ دارند، کشور با این شیوه راه و امیدش برای گشایش، اشتغال، بالابردن معیشت و افزایش حقوق امکان ناپذیر است؛ چراکه ما این تجربه را داشته ایم.

 

وکیلی عنوان کرد: از برخی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در مناظرات حرفهایی شنیده شده که می گویند پنج میلیون شغل و دیگری می گوید 6 میلیون شغل ایجاد می کنم، اینها دروغ است. به عنوان نماینده مردم در مجلس، عضو کمیسون تلفیق بودجه و کسی که دستش در کار است و فرصتها و ظرفیتهای کشور را می داند، می گویم ما با دروغگویان بین المللی و سیستمی طرف هستیم. کشور را نمی شود به دست انسانهای دروغگو سپرد، تاوان دروغگویی طی آن هشت سال مکافات عملی بود که در این روزها گریبان برخی از آنها را گرفته است. با دروغ نمی شود کشور را اداره کرد. این وعده‌های افزایش یارانه 250 یا 300هزار تومانی که به یک جوک شبیه است، تمسخر کردن مردم و توهین به شعور و کرامت مردم است. اینها فکر می کنند مردم میران صداقت اینها را نمی دانند، قدرت راستی آزمایی ندارند یا احیانا اینها از کره دیگری آماده اند.

وی تاکید کرد: ما در نقطه طلایی هستیم اگر 29 اردیبهشت درست تصمیم گرفتیم این عقلانیت برآمده از زجرهای هشت ساله و 10ساله از مبدا 92 به این طرف تثبیت می شود. جبهه عقلا شکل گرفته است، خوشبختانه عقلای اصولگرا هم راه خود را جدا کرده‌اند ما در مملکت دو جبهه داریم جبهه عقلا از سید محمد خاتمی گرفته تا آقای روحانی همه در یک طرف خط قرار گرفته اند و در سوی دیگر جبهه هایی از تندروها که امروز باید برای میزان هزینه ای که برای مملکت ایجاد کرده اند، پاسخگو باشند اما مدعی شده اند. البته این ویژگی تندروی است و نمی توان کاریش کرد. مردم فریب ادعاها و بازیهای سیاسی را نخورید، جریانی که می تواند با خرد جمعی راه تعامل کشور را با دنیا هموار کند تا امکان سرمایه گذاری در کشور فراهم شود، همین جریان دولت اعتدال آقای روحانی به پشتوانه اصلاح طلبان و اصولگرایان عاقل است.

وی گفت: ما در مجلس محاسبه کرده‌ایم اگر قرار باشد در سال از 700هزار شغلی که توسط دولت آقای روحانی در سال 95 اتفاق افتاده اما کافی نیست به یک میلیون و 500 هزار شغل، نه پنج میلیون وعده آقای قالیباف یا 6 میلیون حرف آقای رئیسی، برسیم، نیازمند 200میلیارد سرمایه گذاری طی سال در کشور هستیم. که این میزان را از آسمان نمی شود آورد و با "اجی مجی" گفتن نمی توان آن را تامین کرد بلکه تنها یک راه دارد و آن نیز تعامل سازنده با دنیاست و راه سرمایه را هم می توان از مسیر سرمایه گذاری و جذب توریست به دست آورد و مابقی حرفا ادعایی بیش نیست. این راه باز شده است، دنیا به ما اعتماد کرده و پشت سر ما قرار گرفته است نوبت برداشت ما از سفره برجام است نوبت این رسیده که میوه برجام را روی سفره ملت ایران ببریم. اما آن‌هایی که نان‌شان در پارتیزانی است و نان‌شان در این است که کشور را به شیوه قاچاقی اداره کرد، آنها نمی خواهند، بگذارند. مردم شما نگدارید این اتفاق بیفتد اگر عزت خود را می خواهید و می خواهید که سایه شوم رفتار امنیتی باز به کشور بازنگردد، با انتخاب درست اجازه ندهید این اتفاق بیافتد.

سخنگوی ستاد انتخاباتی حسن روحانی تصریح کرد: مملکت باید به جای امنیتی شدن به مملکتی امن تبدیل شود. مملکتی که جوان آن لکنت زبان نداشته باشد و حس وطن پرستی، میهن پرستی، ایران دوستی، تعلق و افتخار به سرزمین و پرچم جمهوری اسلامی را در میان مردم ایران باید تقویت شود. این حس تنها در زیر گفتمان اعتدال و عقلانیت قابل تحقق است، با دو دسته کردن مردم اتفاق نمی افتد. کم سرمایه از این مملکت در نتیجه این دوگانه سازی ها به بیرون نرفته است. هم‌اکنون نوبت همدلی است، نوبت این رسیده است که مردم از هر طایفه، قوم و قبیله ای، گروه و سلیقه ای باید با تعلق خاطر به این سرزمین و دلدادگی به کشور ایران اسلامی دین خود را ادا کنند. اجازه دهید این دولت در چهار سال آینده هم رخ دهد و باشد چراکه در چهارسال رخ نخواهد داد و دولت تدیبر و امید طی چهار سال در حال آوار برداری بود و در این چهار سال پیش رو باید ثمره زحمات کشیده شده در چهارسال قبلی را ببینیم.

وی عنوان کرد: بنده به عنوان یک مدعی حقوق حوزه جنوب و حاشیه زاگرس می گویم یکی از بی توجهی هایی که طی این دهه ها به این حاشیه رفته بی توجهی در منابع انسانی بود که تاکنون چندین بار گفتیم و اکنون هم می گوییم، عدم تعادل در منابع انسانی وجود داشته است، سهم زاگرس در تامین منابع آب، هوا، اکسیژن، انرژی، خاک و غیره قابل مقایسه با سایر مناطق کشور نیست اما سهم زاگرس در سرمایه های کشور سهم اندکی بوده است سهم ما این است که دولت دوم آقای روحانی دولتی متحول، تغییریافته، چابک و جوان باشد. خوشبختانه ایشان به این خواسته ها توجه کرده و وعده تغییر در کابینه را داده است. خواسته دوم این است که زاگرسیان در دولت نقشی پررنگ و سهمی ملموس داشته باشند تا بتوانند در تخصیص منابع سهی داشته باشند تا مردم بتوانند نگاه یکسان داشته باشند، تا نگاه پیرامون مرکز برداشته شود و احساس توازن و تعادل منطقه ایجاد شود.

وی اضافه کرد: بنده به عنوان سخنگوی ستاد روحانی در کشور امیدوار هستم در روز 30اردیبهشت که خبر پیروزی اردوگاه عقلا، امید و تدبیر را به جشن خواهند نشست، بعنوان فرزند کوچک شما در آن ستاد بگویم همتباران من در استان کهگیلویه و بویراحمد با فاصله بسیار زیاد رای اولشان آقای روحانی بوده است.