رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دولت یازدهم فضای نشاط و امید را در دانشگاه های کشور ایجاد کرد و این رویکرد موجب ارتقای کیفی و کمی تولیدات علمی شد.

محمد کافی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: برخلاف تمام قضاوت های انجام شده، طبق اطلاعات رسمی، ایران در سال 2017 میلادی رتبه نخست را در سرعت و شتاب علمی کسب کرده که دستاورد مهم دولت یازدهم در کشور است.

وی بیان کرد: تولیدات علمی در دولت یازدهم نه تنها از نظر تعداد بلکه از نظر کیفیت نیز رشد قابل ملاحظه ای داشت.

وی با اشاره به فضای دانشگاه در آستانه انتخابات گفت: تشکلهای دانشجویی و کرسی های آزاد اندیشی این دانشگاه در روزهای اخیر بسیار پرشور وارد عرصه انتخابات شده اند بطوریکه در یک روز 39 برنامه پرسش و پاسخ و مناظره برگزار کرده اند.

کافی با اشاره به خواسته دانشگاهیان از رئیس جمهوری آینده کشور افزود: ایران بیش از هر چیز نیازمند مدیریت علمی است زیرا منابع محدودی دارد که باید به خوبی از آنها استفاده شود تا کشور را به اهداف خود در سند چشم انداز 20 ساله برساند.

وی اظهار کرد: قرن 21 عرصه علم و دانش محوری است و در این قرن نمی توان با استخراج معدن و صادرات مواد معدنی خام به توفیق در عرصه اقتصادی دست یافت.

وی گفت: علم و فناوری ثروتی است که قدرت را نیز به همراه دارد و کشورهای دنیا با دستیابی به علم به قدرت رسیده اند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد افزود: توصیه من به عنوان یک فرد دانشگاهی به دولت و رئیس جمهوری آینده این است که توجه به مراکز علمی و دانشگاهی و انجام برنامه های منطبق بر یافته های علمی را در دستور کار خود قرار دهد.