معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست با اشاره به وعده هایی که از سوی کاندیداهای این دور از انتخابات بیان می شود، گفت: دادن اینگونه وعده های محال اخلاقی نیست.

ابتکار در گفتگو با سحر-پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر روحانی- با اشاره به عملکرد اقتصادی دولت که آنقدر شفاف است که پذیرفتن چنین وعده هایی را سخت کند، اظهار کرد: شاید یک دوره ای می گفتیم این وعده ها داده می شود چون اطلاعات از وضعیت کشور کافی نیست و نمی توان آن را حمل بر قصد غیرواقعی گویی کاندیداها دانست. الان اما واقعیت ها گفته می شود و کاندیداها نیز باید براساس همان واقعیت ها بتوانند هم تسلط کافی داشته باشند و هم بتوانند برنامه های خود را طبق آن تنظیم کنند. وی با تاکید بر اینکه ماندن در قدرت و کسب آن به هر قیمتی برخلاف اصل اسلامی است، تاکید کرد: رسیدن به قدرت و باقی ماندن در آن تنها با اصل صداقت و راستگویی و وفای به عهد قابل دستیابی است

*در زمان تبلیغات انتخاباتی با وعده های مختلفی از سوی کاندیداهای رقیب روبه رو بوده ایم. به عنوان یک عضو کابینه دولت یازدهم ارزیابی شما از این وعده هایی که باور آن به نظر سخت می رسد چیست؟

من توصیه می کنم که کاندیداها وعده نشدنی ندهند. چون هم دادن اینگونه وعده های محال اخلاقی نیست وهم بعدا خود کاندیداها درگیر وعده های محقق نشده می شوند و مهمتر اینکه کشور را هم درگیر خود می کنند. چون با هر یک از این وعده ها انتظاراتی در سطح جامعه بوجود می آید که با واقعیات کشور انطباق ندارد.

*توصیه شما به عنوان یک فعال سیاسی به کاندیداها چیست؟

کاندیداها سعی کنند که هیجان زده نشوند و وعده های واقعی بدهند. این خیلی بحث مهمی است. بالاخره الان خیلی از مسائل کشور از جمله در حوزه اقتصادی تغییر کرده است. عملکردها در این حوزه خیلی شفاف تر نسبت به گذشته شده است. در واقع چون دولت یک دولت قانونگرا است، یکی از تلاش های آن نیز در جهت شفافیت مسائل مالی و وضعیت اعتبارات دولت یازدهم بود. بالاخره شرایط کشور الان کاملا مشخص است. شاید یک دوره ای می گفتیم این وعده ها داده می شود چون اطلاعات از وضعیت کشور کافی نیست و نمی توان آن را حمل بر قصد غیرواقعی گویی کاندیداها دانست. الان اما واقعیت ها گفته می شود و کاندیداها نیز باید براساس همان واقعیت ها بتوانند هم تسلط کافی داشته باشند و هم بتوانند برنامه های خود را طبق آن تنظیم کنند. ماندن در قدرت و کسب آن به هر قیمتی برخلاف اصل اسلامی بوده و از الزاماتی نیست که رعایت آن در جمهوری اسلامی مورد تاکید قرار گرفته است. رسیدن و ماندن در قدرت تنها با اصل صداقت و راستگویی و وفای به عهد قابل دستیابی است. یعنی وعده ای را بدهید که بتوانید پای آن بایستید. به نظرم خیلی مهم است.

*اما همچنان دولت یازدهم مورد هجمه مخالفان خود قرار می گیرد. آیا دولت تصمیم دارد که با استفاده از مناظره ها واقعیات را بیشتر با مردم در میان بگذارد؟

متاسفانه واقعیت خیلی تلخ این است که طی سه سال و نیم گذشته، بصورت خیلی ناجوانمردانه و بدور از شئونات اخلاقی دولت یازدهم را با هجمه و حمله و دروغ تخریب کردند و این باعث شده که در ذهن بسیاری از افراد آنچیزی که واقعیت است با ابهامات زیادی روبه رو شود. اما این دولت دستاوردهایی دارد که از منظر مردم پنهان نمی ماند که بخشی از آن شاهراه های اطلاعاتی است. همین دولت یازدهم اینترنت را تا این حد وسیع در اختیار مردم قرار داده است، این یکی از دستاوردهای بزرگ است. فراموش نکنیم که یک موقعی برای کار ساده اینترنتی از سرعت کم آن کلافه و خسته می شدیم. اما الان در نتیجه بهتر شدن شرایط خوب اینترنت باعث شده که حجم اطلاعات مردم بالا رود. اما متاسفانه بحث خبرهای نادرست واخبار غلط همچنان وجود دارد. البته این امر چیزی نیست که تنها اختصاص به ایران نداشته باشد. در جاهای دیگر نیز ما شاهد پدیده ای هستیم که به آن fake news می گویند. مانند آنچه که در انتخابات امریکا اتفاق افتاد و یکدفعه شکل گرفت.

*این وعده ها در نهایت به نفع کاندیداها تمام نمی شود؟

ما در ایران به دلیل پایبندی های اخلاقی و شعارهای دینی که سر می دهیم باید این موارد را مورد توجه قرار دهیم. بالاخره جامعه ما جامعه ای اسلامی است این مساله برای ما اهمیت دارد که به این مسائل پایبند باشیم. ولو اینکه جاهایی احساس می کنیم که اگر دروغی بگوییم و یا کلکی بزنیم ممکن است به نفع ما باشد.

*اما با این حال هجمه ها نسبت به دولت همچنان ادامه دارد، اما چرا تاکنون اقدامی از سوی دولت صورت نگرفت؟

چون این دولت خود حامی آزادی بوده و هیچگاه دنبال امنیتی کردن فضا نبوده است. این اتفاق از همان روزهای اول آغاز بکار دولت یازدهم افتاد. دولت از دروغ و شانتاژ و تهمت به هیچ وجه دور نبود. بدترین تهمت ها را به این دولت و دولتمردان زدند که قابل فراموشی نیست اما در مقابل اقدامی هم علیه این رفتارها انجام نداد. با این حال باز هم با خود دولت برخورد انجام گرفت. کمااینکه اخیرا هم این برخوردها انجام شد. در حال حاضر تعدادی از مدیران کانال های تلگرامی در حبس هستند در حالیکه خود دولت بنای این کار را نداشت. خودم روزی که وارد کابینه شدم گفتم شکایت هایی که از سوی سازمان محیط زیست علیه تشکل ها شده پس گرفته شود. فکر کنید که چگونه می شود سازمان محیط زیست در دولت قبل از NGO ها شکایت کرده باشد؟ علیه خبرنگاران شکایت کرده بود. ما گفتیم همه را پس بگیرید. امیدوارم در آستانه انتخابات کاندیداها و حامیانشان مقداری مراعات اخلاق کنند چون در نهایت این بداخلاقی ها به ضرر ما، به ضرر جامعه ایران و دنیا و آخرتمان تمام خواهد شد.